Sākums Jaunumi Māsu asociācijas valdes izbraukuma sēdē runā par māsas profesijas reformu

Māsu asociācijas valdes izbraukuma sēdē runā par māsas profesijas reformu

23. 05. 2025.

Latvijas Māsu asociācijas valdes izbraukuma sēdē, kas š. g. 22. maijā notika Liepājas Reģionālajā slimnīcā, tikās gan Liepājas, gan Dienvidkurzemes māsas. Asociācijas prezidente Ilva Aršauska uzsvēra, ka izbraukuma sēdes mērķis ir veidot ciešāku saikni ar māsām ārpus galvaspilsētas un būt tuvāk tām māsām, kuras ikdienā strādā gan reģiona slimnīcās, gan ģimenes ārstu praksēs.

“Pirms pasākuma sazinājos ar Liepājas pilsētas Vides, veselības un sabiedrības līdzdalības daļas vadītāju Elīnu Tolmačovu ar lūgumu palīdzēt izsūtīt informāciju visām reģiona māsām. Mēs redzam, ka tikšanās piesaistījusi ne tikai slimnīcas darbiniekus, bet arī māsas no ģimenes ārstu praksēm un citiem aprūpes līmeņiem,” norāda I. Aršauska.

Viņa atzīst, ka Covid-19 pandēmijas laiks ir atstājis sekas profesionālajā vidē, īpaši savstarpējā komunikācijā. “Pandēmija mūs visus norobežoja, un šī izolācija vēl arvien jūtama. Tad, kad tiekamies neklātienes formātā, redzam lielu atsaucību, taču klātienes kontaktu pietrūkst. Bieži vien, satiekoties dzīvē, mēs viena otru pat nepazīstam,” viņa skaidro.

Tāpēc šī klātienes tikšanās Liepājā esot īpaši svarīga. “Mūsu vēlme ir satikties ar kolēģēm, izteikt viņām pateicību par viņu darbu un pastāstīt par gaidāmajām pārmaiņām māsu profesijā. Mums ir prieks, ka pasākumam pievienojušies arī studenti – nākotnes māsas. Tā ir lieliska iespēja veidot saikni starp pieredzējušiem profesionāļiem un tiem, kuri vēl tikai uzsāk savu ceļu šajā jomā,” uzsver asociācijas prezidente.

Liepājas Reģionālās slimnīcas galvenā medicīnas māsa Solvita Urbanoviča norāda, ka šad tad nākoties dzirdēt, ka kāda māsa saka – “es nezinu, ko dara Latvijas Māsu asociācija”. “Tāpēc šī bija lieliska iespēja tikties klātienē, dzirdēt tieši asociācijas redzējumu, iepazīties ar tās darbības virzieniem un uzdot sev interesējošos jautājumus. Jāatzīst, ka māsu interese bija iespaidīga – pēc man rīcībā esošās informācijas, pasākumam pieteicās 81 māsa.

Klātienes tikšanās ir īpaši nozīmīgas, jo tās rada ciešāku saikni un piederības sajūtu mūsu profesionālajai kopienai. Ir svarīgi pašiem aktīvi iesaistīties procesos un aktualizēt dažādus jautājumus – iespējams, tēmas, kas ir svarīgas man, izrādās būtiskas arī citiem. Tādējādi mēs kopā varam augt un attīstīt savas profesionālās zināšanas un prasmes.

Pasākuma laikā vērtīgs atgādinājums bija arī par pētniecības nozīmi un nepieciešamību aktīvi iesaistīties pētījumos. Tas ļauj ne tikai stiprināt mūsu profesionālo redzējumu, bet arī veicina Latvijas māsu atpazīstamību starptautiskā mērogā – tādējādi mēs parādām citām valstīm, ko domā un kā strādā māsas Latvijā,” uzsver S. Urbanoviča.

Asociācijas prezidente norādīja, ka viens no tikšanās mērķiem esot arī uzrunāt jaunos speciālistus, lai viņi pievienotos asociācijai. “Mums ir nepieciešami cilvēki ar jaunām idejām un enerģiju. Asociācijas valdes locekļi ir arī praktizējoši speciālisti, tāpēc jebkuri papildspēki ir ļoti vērtīgi,” viņa piebilst.

Runājot par šobrīd aktuālākajiem jautājumiem māsu vidū, I. Aršauska atzīst – viens no tiem ir neskaidrība par profesionālās pilnveides prasībām saistībā ar 2027. gadā gaidāmo māsas profesijas reformu. “Šobrīd esam pārejas posmā. No 2023. gada 1. oktobra ir spēkā jauni noteikumi, kas regulē māsu reģistrāciju, un paredz konkrētas prasības pārreģistrācijai. Ir trīs obligātās apmācību sadaļas – neatliekamā palīdzība, infekciju kontrole un pacientu drošība. Tās ir obligātas visām māsām,” skaidro I. Aršauska.

Papildu tam māsām ir jāapgūst vēl 50 akadēmiskās stundas profesionālajās kompetencēs, un 30 stundas var veltīt individuālām interesēm, piemēram, digitālo prasmju uzlabošanai. “Šobrīd strādājam pie konkrētu mācību programmu izstrādes un sadarbojamies ar Veselības ministriju, lai šīs programmas būtu atbilstošas mūsdienu vajadzībām un māsu kompetencēm, kā arī iekļautos Eiropas Savienības struktūrfondu piedāvājumos,” norāda I. Aršauska.

Cits būtisks jautājums ir cilvēkresursu trūkums. “Tā nav tikai Latvijas, bet visas Eiropas un pat pasaules problēma. Mēs nevaram runāt par māsu profesijas kvalitātes samazināšanu – tieši pretēji, mēs virzāmies uz kvalitatīvas aprūpes nodrošināšanu un māsu kompetenču paplašināšanu,” uzsver I. Aršauska un piebilst, ka asociācijas valde vēlas būt tuvāk māsām arī reģionos, ieklausīties viņu vajadzībās un sniegt atbalstu viņas interesējošos jautājumos.


Indra Grase

SIA „LIEPĀJAS REĢIONĀLĀ SLIMNĪCA”

sabiedrisko attiecību speciāliste

+371 26591363

indra.grase@liepajasslimnica.lv