Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu jums ērtāku un drošāku lietošanas pieredzi. Turpinot pārlūka sesiju vai nospiežot pogu "Piekrītu", jūs apstiprināt, ka piekrītat izmantot sīkdatnes.

Jūs varat atcelt savu piekrišanu jebkurā laikā, mainot pārlūka iestatījumus un izdzēšot saglabātās sīkdatnes. Iepazīstieties ar sīkdatņu izmantošanas politiku mūsu Privātuma politikā

Piekrītu
!!! Pieraksts pie speciālistiem / uz izmeklējumiem

Ir jautājumi par

COVID-19?

Zvani: 67387661

Aicinām neizmantot ārkārtas tālruni 113 kā uzziņu tālruni, kur iegūt informāciju par COVID-19, lai neradītu risku citiem cilvēkiem saņemt palīdzību dzīvībai kritiskās situācijās.

Pasargāsim savus mazuļus no vīrusiem

c_297_145_16777215_00___images_bildes_rakstiem_pasarga_resize40x40.jpg

Redzot situāciju ar vīrusu saslimšanām šajā rudens –ziemas sezonā, Liepājas Reģionālās slimnīcas (LRS) pediatri vēlas atgādināt, ka bez Covid -19 joprojām eksistē arī citi vīrusi, kas skar elpceļus.

 

Rudens – ziemas sezonā strauji izplatās arī respiratori sincitiālais vīruss (RSV), kas skar elpceļus un maziem bērniem var izraisīt smagu slimību, norāda Liepājas Reģionālās slimnīcas pediatre Guna Heidemane. RSV ir ļoti infekciozs, un vairāk nekā puse mazo bērnu inficējas ar to jau pirmajā dzīves gadā. Visvairāk smagu slimības gadījumu ir zīdaiņiem no sešu nedēļu līdz pusgada vecumam, kas saistīts ar iedzimtās imunitātes mazināšanos un elpceļu anatomiskām īpatnībām.

 

RSV izplatās gaisa – pilienu veidā, ar rokām, gultas piederumiem, rotaļlietām un citiem priekšmetiem, kuriem pieskaras daudz cilvēku, tostarp sabiedriskajās vietās. Vīruss ir bīstams jaundzimušajiem, tomēr sevišķi bīstama šī infekcija ir neiznēsātiem jaundzimušajiem, jo no mātes iegūto antivielu līmenis viņiem ir zems vai to nav nemaz, skaidro Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC). Speciālisti norāda, ka arī pieaugušie ir uzņēmīgi pret šo infekciju, tomēr slimība parasti norit vieglā formā. Infekcijas avots ir slims cilvēks, parasti akūtā slimības periodā. Inkubācijas periods ir divas līdz sešas dienas.

 

Pirmajās slimības dienās cilvēkam parādās sauss klepus, kuru pavada apgrūtināta elpošana. Novērojamas iesnas un neliels rīkles gala apsārtums. Tāpat parādās sāpes krūtīs un cianoze jeb ādas krāsas maiņa kādā ķermeņa daļā. Bieži attīstās arī obstrukcijas sindroms jeb akūta elpošanas mazspēja. Visizplatītākais RSV infekcijas simptoms ir sauss, ilgstošs lēkmju veida klepus, kurš var turpināties pat līdz trīs nedēļām. Vairākiem slimniekiem tiek novērota aizdusa jeb akūts elpas trūkums un smaguma sajūta krūšu rajonā, skaidro mediķi.

 

Maziem bērniem slimība norit smagi – ar drudzi, galvassāpēm, vemšanu un paaugstinātu uzbudināmību. Bērniem var būt bronhiolīts jeb sīko bronhu iekaisums vai plaušu karsonis, var parādīties aknu funkciju traucējumi – sāpes labajā paribē, urīns tumšā krāsā, īslaicīgi paaugstināta fermentu aktivitāte. Pieaugušajiem un lielākiem bērniem biežāk tiek skarti tikai augšējie elpceļi, skaidro speciālisti.

 

G. Heidemane norāda, ka vīrusu zīdainim visticamāk ir “atnesis” kāds no ģimenes locekļiem: pieaugušais, skolnieks, bērndārznieks, kura nelielo klepu ģimene nav uzskatījusi par kaut ko nopietnu. Ārste iesaka, ja kāds no ģimenes locekļiem sāk klepot, svarīgi, lai tas pēc iespējas mazāk kontaktējas ar mazuli, iespēju robežās nodrošinot mazulim atsevišķu, labi vēdināma telpu, kur ieiet tikai veselie ģimenes locekļi.

 

Pret šo vīrusu nav vakcīnas, tādēļ, mediķi iesaka, ja bērnam rodas elpceļu infekcijas simptomi, pēc iespējas ātrāk jāmeklē ārsta palīdzība. Slimības simptomi attīstās strauji, ļoti svarīgi ir nenodarboties ar pašārstēšanos, bet veselības stāvokļa novērtēšanā un ārstēšanā iesaistīt veselības aprūpes speciālistus. Novēlota ārstēšana saistīta ar smagām komplikācijām un bērna dzīvības apdraudējumu. Bērniem, kuriem ir augšējo elpceļu infekcijas simptomi, nevajadzētu piedalīties kopīgos bērnu pasākumos, kā arī  jāievēro personīgā higiēna, jo RSV var pārnest ar sadzīves priekšmetiem.

 

LRS mediķi aicina ieklausīties ārstu ieteikumos un parūpēties par savu mazuļu pasargāšanu. “Tā mēs kopīgi spētu novērst smagas mazo bērnu saslimšanas un viņu nonākšanu slimnīcā,” norāda G. Heidemane.