Sākums Jaunumi Kā sevi pasargāt no ērču encefalīta

Kā sevi pasargāt no ērču encefalīta

24. 04. 2025.

Pasaules imunizācijas nedēļa: no 24. līdz 30. aprīlim

Latvijā, pateicoties mērenajam klimatam, ērces ir sastopamas ne tikai laukos vai mežos, bet arī pilsētās – parkos, dārzos, pat smilšainās vietās. Ērču aktivitātes laiks tradicionāli sākas pavasarī un sasniedz savu kulmināciju vasaras mēnešos, tomēr Liepājas Reģionālās slimnīcas infektoloģe Ingrīda Strika uzsver – bīstamas tās var būt līdz pat vēlam rudenim. Ērces pārnēsā vairākas cilvēkiem bīstamas slimības, tostarp arī ērču encefalītu – vīrusu infekciju, kas bojā cilvēka nervu sistēmu un var atstāt nopietnas sekas.

"Ērču encefalīts ir vīrusu izraisīta slimība, kas ietekmē cilvēka nervu sistēmu - pat vieglos gadījumos cilvēkiem var rasties ilgstoši atmiņas traucējumi, grūtības koncentrēties, samazinātas darba spējas. Savukārt smagākajos gadījumos var parādīties līdzsvara traucējumi, paralīze, un tas jau nozīmē invaliditāti,” stāsta ārste.

Lai gan biežāk inficējas tie, kuri dzīvo lauku apvidos, arī pilsētnieki nav pasargāti – ērces ir visur. Tāpēc vakcinācija ir nozīmīga ikvienam, kurš vēlas sevi pasargāt. "Vakcinācija ir efektīvākais profilakses līdzeklis. Ja arī ērce piesūcas, vakcinēta cilvēka organisms ar vīrusu cīnās vieglāk, slimība nerada tik smagas sekas, nav nepieciešama ilgstoša ārstēšana. Saslimšanas gaita var būt viegla, bet var būt arī ļoti smaga, ar ilgstošām un pat neatgriezeniskām komplikācijām – piemēram, atmiņas un līdzsvara traucējumi, darba spēju zudums, paralīze. Smagākajos gadījumos tā jau ir invaliditāte," skaidro infektoloģe.

Vakcinēties pret ērču encefalītu iespējams jebkurā laikā. Ja agrāk uzskatīja, ka to jādara tikai ziemā vai rudenī, tad tagad pieejams arī paātrinātais vakcinācijas kurss, kas ļauj vakcinēties arī aktīvās ērču sezonas laikā. Ārste arī atgādina, ka bērniem noteiktos Latvijas reģionos, kur reģistrēta paaugstināta saslimstība ar ērču encefalītu – piemēram, Grobiņā, Aizputē, Skrundā, Vaiņodē –, vakcinācija tiek apmaksāta no valsts budžeta.

"Ļoti bieži cilvēki atceras par poti tikai tad, kad ērce jau piesūkusies," saka ārste. "Tāpēc ikviens, kurš rūpējas par savu veselību, potēšanos pret ērču encefalītu nedrīkst atlikt."

Ērci iespējams izņemt arī pašam, ja ir pārliecība par to, ko dara. "Pirms izņemšanas vietu vēlams apstrādāt ar spirtotā šķidrumā samērcētu tamponu, tad uzlikt plāksteri, nedaudz nogaidīt un uzmanīgi noņemt ērci. Nedrīkst ērci raustīt, griezt vai saspiest – tādā veidā mēs palielinām risku, ka ērce caur koduma vietu organismā ievadīs vīrusu. Ja tomēr ir šaubas vai grūtības, vienmēr iespējams vērsties pie mediķiem,” norāda I. Strika.

Pirmie slimības simptomi var parādīties dažas dienas pēc piesūkšanās, bet dažkārt arī tikai pēc mēneša. "Visbiežāk tas sākas ar augstu temperatūru, stiprām galvassāpēm, nespēku, līdzīgi kā pie vīrusu infekcijām. Dažkārt pēc pāris dienām simptomi mazinās, bet tad slimība “atgriežas” smagākā formā, ietekmējot smadzenes un nervu sistēmu. Rodas slikta dūša, vemšana, jutība pret gaismu, apziņas traucējumi. Tie ir signāli, kad nekavējoties jādodas pie ārsta,” uzsver infektoloģe. Ārstēšana pārsvarā ir simptomātiska – tiek mazināti simptomi, nevis ietekmēts pats vīruss. "Līdz šim pasaulē nav efektīvu zāļu, kas tieši iznīcinātu ērču encefalīta vīrusu, tāpēc atveseļošanās var būt ilgstoša," brīdina I. Strika.

Par tautas līdzekļiem infektoloģe izsakās piesardzīgi: "Ja kādam palīdz, var mēģināt, bet zinātnisku pierādījumu tam nav." Bieži cilvēki ērču encefalītu pārslimo vieglā formā, to pat neapzinoties. Tomēr arī tad var būt sekas - ilgstošas galvassāpes, nogurums, samazināta dzīves kvalitāte.

Ir zināms, ka cilvēkiem, kas jau reiz pārslimojuši šo slimību, izveidojas imunitāte uz mūžu. "Jā, mežsargiem vai citiem, kas bieži atrodas dabā, un kuri ir pārslimojuši slimību, imunitāte patiešām attīstās, un parasti viņi vairs nesaslimst," apliecina I. Strika un piebilst, ka ir bijuši arī gadījumi, kad visa ģimene saslimst ar ērču encefalītu, dzerot nevārītu kazas pienu, tādējādi apliecinot, ka inficēties iespējams arī netieši.

Lai sevi pasargātu, nepieciešama ne tikai vakcinācija, bet arī praktiski piesardzības pasākumi. Ģērbjoties gaišās krāsās un rūpīgi aizsedzot ķermeni, ērces ir vieglāk pamanīt un grūtāk tām piekļūt ādai. Īpaši jāizvērtē apģērbs, ejot dabā – bikses jāieliek zeķēs, krekla piedurknēm un apkaklei jābūt ciešai. Atgriežoties no meža, uzmanīgi jāpārbauda viss ķermenis, bet īpaši paduses, cirkšņi, galvas āda, ceļgali, jostasvieta, kur ērces piesūcas visbiežāk.

Jāatceras, ka ērces mājās var atnest arī mājdzīvnieki vai tās var ienākt ar meža veltēm. Papildu aizsardzībai iespējams izmantot arī speciālus ērču atbaidītājus – nelielas ierīces, kuras ieliek kabatā un kuras darbojas ar baterijām.


Indra Grase

SIA „LIEPĀJAS REĢIONĀLĀ SLIMNĪCA”

sabiedrisko attiecību speciāliste

+371 26591363

indra.grase@liepajasslimnica.lv