Skolēniem iespēja izmēģināt ārsta profesiju jau vidusskolā
13. 05. 2025.
2024./2025. mācību gadā Liepājas Valsts ģimnāzijas skolēni piedalījās “Jauno mediķu skolas” nodarbībās, kas tika īstenotas sadarbībā ar Liepājas Reģionālās slimnīcas (LRS) medicīnas speciālistiem. Tā ir inovatīva un līdz šim Liepājā nebijusi iniciatīva, kurā nozares profesionāļi aktīvi iesaistās izglītības procesā, papildinot un bagātinot mācību saturu ar savu pieredzi. Šī programma skolēniem nodrošināja iespēju iepazīt medicīnas nozari gan teorētiski, gan praktiski, un to atzinīgi novērtējuši gan pedagogi, gan mediķi, gan paši dalībnieki.
Kopumā tika novadītas divpadsmit teorētiskās un praktiskās nodarbības, no kurām pēdējā notika 8. maijā, kad LRS izsniegtu sertifikātu saņēma 21 skolēns. Jauno mediķu skolas vadītāja, Liepājas Reģionālās slimnīcas hematoloģe Aleksandra Bunce uzsver, ka sadarbība ar Liepājas Valsts ģimnāziju turpināsies arī nākošajā mācību gadā, atkal sniedzot iespēju jauniešiem padziļināti apgūt zināšanas medicīnā.
Doma par šādas jauno mediķu skolas nepieciešamību radusies Liepājas Valsts ģimnāzijas bioloģijas skolotājam Feliksam Rekovičam, kurš analizējot iepriekšējo gadu skolēnu intereses un vajadzības un redzot pieaugošo jauniešu interesi par medicīnu, saskatījis nepieciešamību pēc praktiskas pieredzes ārpus klases telpām, un kopā ar slimnīcas mediķiem izstrādājis plānu, kā teorētiskās zināšanas sasaistīt ar reālo veselības aprūpes vidi. Šajā bioloģijas kursā tika apvienoti skolēni no trim 12. klasēm – gan tie, kuri izvēlējušies bioloģiju aiz intereses, gan tie, kuri to apgūst kā pamatu turpmākajām medicīnas studijām.
Mācības sākās rudenī ar ievadlekcijām par ekosistēmām, kuras vadīja ekologs Artrūrs Bilerts. Šajās lekcijās studenti iepazinās ar galvenajiem ekosistēmu darbības principiem un to nozīmi vides saglabāšanā. Novembrī skolēni praktiski darbojās laboratorijā kopā ar laboratorijas ārsti Daci Zemīti – paši audzēja baktēriju kultūras, ņēma paraugus no dažādām vidēm, mācījās par baktēriju uzbūvi, vairošanos un to nozīmi cilvēka veselībā. Skolēni arī ieguva izpratni par slimību profilaksi mikrobioloģijas kontekstā.
Ziemas mēnešos mācības turpinājās ar padziļinātu cilvēka fizioloģijas ciklu. Hematoloģes A. Bunces vadītajās nodarbībās studenti ieguva dziļāku izpratni par dažādu organisma sistēmu darbību un to savstarpējo mijiedarbību. Skolēni paši mērīja asinsspiedienu, analizēja asins ainas paraugus un iepazinās ar biežāk sastopamajām kardiovaskulārajām slimībām. Savukārt pneimonologs Mārcis Kristons stāstīja skolēniem par elpošanas sistēmas darbību un demonstrēja spirogrāfijas metodi, kā arī sniedza zināšanas par pirmās palīdzības pasākumiem elpošanas traucējumu gadījumos.
Svarīga programmas daļa bija iepazīšanās ar māsu profesiju. Vispārējās bērnu slimību nodaļas virsmāsa Gundega Blizņeca nodarbībā demonstrēja pacienta aprūpes pamatelementus, izmantojot mulāžas. Šī praktiskā pieeja īpaši uzrunāja tos skolēnus, kuri nākotnē vēlētos kļūt par māsām – profesiju, kuras nozīme veselības aprūpē pastāvīgi pieaug.
Pavasarī mācību process turpinājās, pievēršoties tēmām par urīnizvadsistēmu, asinsrades sistēmas hormonālo regulāciju un balsta-kustību aparātu. Nefroloģe Daniela Sila sniedza ieskatu urīna analīžu nozīmē slimību diagnostikā un stāstīja skolēniem par nieru slimībām. Savukārt rehabilitācijas un fizikālās medicīnas ārste Linda Šmaukstele skaidroja cilvēka kustību fizioloģiju un pievērsa uzmanību mugurkaula slodzei ikdienas aktivitātēs. Skolēni turpināja arī praktisko darbu – analizējot asins ainas paraugus, viņi padziļināja izpratni par asinsrades slimību cēloņiem, turpinot sadarbību ar ārsti A. Bunci. Mācību ciklu papildināja ievads endokrinoloģijā un gastroenteroloģijā, kuru vadīja 5. kursa medicīnas students Kārlis Eglītis – Liepājas Valsts ģimnāzijas absolvents, kas ar entuziasmu dalījās savās zināšanās un pieredzē.
Skolotājs F. Rekovičs uzsver, ka šāda veida sadarbība palīdz ne tikai mācību procesā, bet arī skolēniem pašiem pieņemt svarīgus lēmumus par savu nākotni. Arī ārste A. Bunce norāda, ka jauniešiem ir svarīgi savlaicīgi izprast, kāds īsti ir darbs medicīnas jomā: gan tā pievilcīgā, gan arī izaicinošā puse.
Ārstu atsaucība un vēlme dalīties pieredzē nodrošināja iedvesmojošu un atbalstošu mācību vidi, bet daudzpusīgā programma ne tikai padziļināja skolēnu zināšanas cilvēka bioloģijā un medicīnā, bet arī sniedza autentisku pieredzi slimnīcas vidē, veicinot izpratni par iespējām veselības aprūpē.
Indra Grase
SIA „LIEPĀJAS REĢIONĀLĀ SLIMNĪCA”
sabiedrisko attiecību speciāliste
+371 26591363
indra.grase@liepajasslimnica.lv